Eve Bar Kurmak

In Kokteyl by Whisky Monster1 Comment

Eve bar kurmak kendine evine çıkan her içki severin hayallerinden biridir. Eldeki sınırlı sayıdaki bardak, içki şişesi, shaker ve şarap bir yerde sergilenmelidir doğal olarak. Ben de böyle bir hayalle tasarladım evdeki mobilyalarımı ve profesyonel görünüşlü olmasa da profesyonel kullanım için ideal bir bar çıktı ortaya bir süre sonra. Bu yazıda size evinizde keyifli ve basit yollardan bar kurmayı, barda ihtiyacınız olacak malzemeleri içki türleri bazında anlatacağım.

Genel Yerleşim

Öncelikli olarak ihtiyacınız olan şeyler bir ‘counter’, içkilerinizi sergilemek için bir raf sistemi veya vitrin.

Bar Masası

Kendinize bir bar masası oluştururken internetten ‘DIY Home Bar’ başlıkları oldukça yararlı oluyor. Benim en beğendiklerimden biri şu yazıdaki proje olmuştu. Ancak her evin böyle bir alanı olmayacaktır. Benim evimde de aynı durum söz konusuydu. Ben de evde hazır bulunan IKEA Kallax raf ünitesini vitrin olarak kullanmaya karar verdim. Ona bağlı olan masa tablasına da iki tana yükseklik ayarlanabilir ayakla yükseltip, duvara silikonla sabitledim. Bar Masası

Bar sandalyelerini de IKEA’dan aldım. Burada önemli olan nokta masanın yüksekliği. Ben yüksekliğini 91 cm olarak ayarladım. Bu da size kokteyl yapmak için yeterli yüksekliği sağlayacaktır.

Raf Ünitesi

Yukarıda da bahsettiğim gibi Kallax raf ünitesini vitrin olarak kullandım. Malzemelerimi yerleştirdikten sonra şişelerin sayısının fazla olması hem temizlik hem de kırılma sıkıntıları yarattı ve ben de çözümü o raf ünitesine uygun olan çekmecelerle hallettim. Bu şekilde hem içkilere ulaşımım daha da kolaylaştı hem de temizlik derdi azaldı. Çekmecelerin içinin oda sıcaklığından daha düşük olması ve karanlık olması da ekstra faydalar oldu.

Raf Ünitesi

Kokteyl Malzemeleri

Kokteyl için birçok malzeme gerekli. En gereklilerinden başlayıp çok ayrıntılı işlerde kullanılan malzemelere kadar sıralayacağım.

Shaker
Shaker kokteyl yapmak için en önemli malzemedir. Karıştırdığınız içkilerin birbiriyle ve buzla harmanlanmasını sağlayan, kokteylin karakterini bulduğu ortamdır. Soldaki Boston shaker, sağdaki ise Cobbler olarak bilinmektedir. İkisinin de kullanımı çok geniş olmakla beraber bar dünyasında en geçerli shakerlar arasındadır.
Yazının Devamı İçin Tıklayın

Eve Bar Kurmak !!

Comments

  1. Pingback: Eve Bar Kurmak - 2. Bölüm - Keyif Adamı

Comment